www.mktop_.ir

پروپوزال پروپوزال طراحی و شبیه سازی یک سنسور فشار بر اساس تکنولوژی سیستم های میکروالکترومکانیکی MEMS- از این مطلب میتوانید در پایان نامه و مقاله سمینار و پروپوزال و … خود استفاده بنمایید.

 

بیان مساله و پرسش اصلی (ابعاد مساله، معرفی دقیق مساله، فرضیات، جنبه های مجهول، متغیرها، پرسشها و منظور تحقیق)

در سالهای اخیر زمینه علمی سیستمهای میکروالکترومکانیکی به یکی از فعالترین زمینه ها در حوزه های مهندسی مکانیک و برق تبدیل شده و هزینه ساخت این ادوات به سرعت رو به کاهش است. مواد مورد استفاده، فرآیند ساخت و  نرم افزارهای طراحی این سیستمها مشابه با صنعت مدارهای میکروالکترونیک بوده و قابلیت مجتمع سازی با این مدارات را دارا می­باشند.

استفاده از سیستمهای میکروالکترومکانیکی برای اندازه گیری فشار یکی از کاربردهای توسعه یافته این زمینه است و بیش از 30 سال در این زمینه تحقیق و پژوهش صورت گرفته و یکی از مهمترین ادوات تجاری سیستمهای میکروالکترومکانیکی به شمار می­رود. این سنسورها از تکنیک های اندازه گیری گسترده ای بهره برده و کاربردهای وسیعی را پوشش می­دهند که از جمله آنها می توان به: اندازه گیری فشار هوای موتور و فشار لاستیکها در صنعت اتوموبیل، کنترل فرآیندهای صنعتی، سیستمهای هیدرولیکی، میکروفنها، اندازه گیری فشار خون در درون رگها و … اشاره کرد. معمولاً محیط دارای فشار در این کاربردها یک سیال بوده و با اندازه گیری فشار می توان به طور غیر مستقیم کمیتهای دیگری را از قبیل جریان در یک لوله، حجم یک سیال در درون یک مخزن، ارتفاع و سرعت هوا را اندازه گرفت.

در این پروپوزال تلاش خواهد شد تا با استفاده از تکنولوژی سیستمهای میکروالکترومکانیکی یک سنسور فشار با قابلیت اندازه گیری فشارهای بزرگ طراحی و شبیه سازی شود. فرضیه های مورد نیاز برای انجام این تحقیق مدول یانگ، ثابت پواسن و چگالی سیلیکون هستند که در این تحقیق ثابت فرض می شوند. ساختار طراحی شده بایست با تکنولوژیهای ساخت موجود همخوانی داشته باشد. 

پروپوزال طراحی و شبیه سازی یک سنسور فشار بر اساس تکنولوژی سیستم های میکروالکترومکانیکی MEMS www.mktop.ir
پروپوزال طراحی و شبیه سازی یک سنسور فشار بر اساس تکنولوژی سیستم های میکروالکترومکانیکی MEMS www.mktop.ir

مرور ادبیات و سوابق مربوطه (بیان مختصر پیشینه تحقیقات انجام شده در داخل و خارج کشور پیرامون موضوع تحقیق و نتایج آنها و مرور ادبیات و چارچوب نظری تحقیق):

در این زمینه تحقیقات متعددی در خارج از کشور صورت گرفته و این ادوات را به تجاری سازی رسانده اند.  

تحقیقات در این زمینه به دهه 1960 بازمی گردد. از آن زمان تا کنون پیشرفتهای بسیاری چه در زمینه میکروماشین کاری و چه در زمینه تکنیک های اندازه گیری صورت گرفته که با هم موجب شده اند تا سنسورهای میکرو الکترومکانیکی به مرحله تجاری سازی رسیده و به عنوان راه حل موفقی برای بسیاری از کاربردهای اندازه گیری فشار مطرح شوند. المان مکانیکی سنسور معمولاً یک دیافراگم است. اصول اندازه گیری متنوعی تا کنون مورد استفاده قرار گرفته که هم در مراحل تحقیقاتی و هم در محصولات تجاری به کار رفته اند. سالانه مقالات متنوعی در نشریات معتبر از جمله:

1-  IEEE/ASME Journal of MEMS, IEEE Electron Device

2-  letters, IEEE J of solid state circuits, IEEE Sensors journal, Elsevier J of sensors and actuators A&B, IOP journal of micromechanics and microengineering, Springer journal of Microsystem technologies, …

3- University of Michigan, Case Western Reserve University, UC Berkeley, US Naval Research Lab., Quebec University ,…

در این زمینه به چاپ می رسد که موید فعال بودن این زمینه می باشد.در زمینه طراحی سنسورهای فشار میکروالکترومکانیکی گروههای تحقیقاتی متنوعی در دانشگاههای معتبر دنیا فعالیت می کنند که از جمله آنها می توان به موارد بسیار زیاد اشاره کرد. فعالیت گسترده این مراکز عظیم تحقیقاتی خود موید اهمیت این موضوع است.

اهمیت موضوع تحقیق و انگیزه انتخاب (جنبه نوآوری تحقیق)

سنسورهای فشار روزانه برای کنترل و مانیتورینگ هزاران کاربرد استفاده می شوند. سنسورهای فشار می توانند به طور غیر مستقیم برای اندازه گیری سایر متغیرها استفاده شوند. برای مثال: دبی سیال/ گاز، سرعت، سطح مایع و ارتفاع از این متغیرها………..

 

امید داریم تا اینجای مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد. جهت دریافت ادامه مطلب ،روشها و  رفرنس های مربوطه و… به صورت کامل  WORD + PDF  به لینک دریافت زیر مراجعه نمایید. این مطلب  براساس سیستم پایان نامه نویسی به همراه فهرست های مقالات سال های اخیر و دقیق تنظیم شده است.

 

برای دریافت pdf + word بر روی کلیدزیر ،کلیک نمایید . 

قیمت: 10000 تومان

10000 تومان خريد

uy

۳ پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + چهارده =