www.mktop_.ir

مقاله کامل در مورد نقش پدافند غیر عامل در نیروگاه های برق کشور – از این مطلب میتوانید در پایان نامه و مقاله سمینار و … خود استفاده بنمایید.

چکیده:

از مباحثی که امروزه در طراحی و اجرای پروژه های عمرانی مورد توجه خاص قرار گرفته، بحث پدافند غیر عامل است، پدافند غیر عامل برای حفاظت پیشگیرانه تأسیسات حیاتی مورد استفاده قرار می گیرد. پس از ذکر تاریخچه ای از پدافند غیر عامل انواع تهدیدات و خطرات محتمل و روش‌های تعیین آسیب پذیری تأسیسات در اثر تهدیدات احتمالی را توضیح می دهد.

در پدافند غیر عامل، فریب افزارها (Dummy)  سازه ها و محصولاتی هستند که هنگام حمله بعنوان پدافندی گمراه کننده در برابر دشمن مورد استفاده قرارمی گیرند.  با پیشرفت تکنولوژیهای شناسایی، قابلیت های پدافندی غیرعامل نیز متناسب پیشرفت کرده و از مجموعه‌ای خنثی و بی تحرک خارج شده و از خود در برابر شناسه های دشمن عکس العمل حرکتی ـ حرارتی ـ صوتی ـ … نشان میدهند.  این مقاله با تکیه بر مطالعات کتابخانه ای ـ  میدانی و تجربی نگاشته شده است .

مقدمه

تاریخ زندگی بشر همواره با موضوع جنگ همراه بوده است. این واقعیت به قدری تاثیرگذار بوده که به عنوان یک پدیده اجتماعی پذیرفته شده و جامعه شناسان بخشی از تحقیقات خود را پیرامون آن و تاثیراتی که بر زندگی انسان‌ها می گذارد اختصاص داده‌اند. در این راستا پدافند غیر عامل با توجه به خوی تجاوز گرایانه و زیاده طلبانه استکبار جهانی تبدیل به یک اصل مهم، حیاتی و بسیار تعیین شده گردیده است.

پدافند غیر عامل با مفهوم کلی دفاع در برابر تهاجم، بدون استفاده از سلاح و درگیر شدن مستقیم، سابقه ای بس طولانی در تاریخ بشری به قدمت خلقت انسان دارد. شکل‌گیری تمدن‌های اولیه در جهان، همواره به وقوع جنگ همراه بوده است، انسانها از طریق پناه گرفتن در غارها و ساخت جوشن و سپر و ایجاد برج و بارو و قلاح محکم و مرتفع و حفر خندق جهت حفظ جان و تامین گروهی با هدف پیشگیری از حملات غافلگیرانه دشمن اقدام نموده‌اند. امجام اقدامات دفاع غیر عامل در جنگ‌های امروزی در جهت مقابله با تهاجمات دشمن و تقلیل خسارات ناشی از حملات زمینی، هوایی و دریایی مهاجم، موضوع بنیادی است که وسعت و گستره آن تمامی زیر ساخت‌های کلیدی، مراکز حیاتی، حساس و مهم نظامی و غیر نظامی کشور نظیر: پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها، بنادر، فروردگاه‌هات، مجتمع‌های بزرگ صنعتی، قرارگاه‌ها و مراکز عمده فرماندهی نظامی و هدایت و تصمیم گیری‌های سیاسی، مراکز اصلی مخابراتی و ارتباطی، پل‌های استراتژیک، صنایع نظامی، پایگاه‌های هوایی، سایت‌های موشکی، مراکز و ایستگاه‌های رادیویی و تلویزیونی، انبارهای عمده مواد غذایی و داروئی، مراکز جمعیتی و قرارگاه‌های تاکتیکی، مقرهای عمده آمادی و پشتیبانی و … را در برمی‌گیرد.

نقش پدافند غیر عامل در نیروگاه های برق کشور www.mktop.ir

نقش پدافند غیر عامل در نیروگاه های برق کشور www.mktop.ir

تجارب حاصله از جنگ‌های گذشته به خصوص هشت سال دفاع مقدس، جنگ 43 روزه در سال 1991 متحدین علیه عراق (جنگ اول خلیج فارس)، جنگ 11 هفته ای سال 1999 ناتو علیه یوگسلاوی، جنگ 2003 آمریکا و انگلیس علیه عراق و جنگ 33 روزه اخیر اسرائیل علیه لبنان موید این نظر است که کشور مهاجم جهت در هم شکستن اراده ملت و توان سیاسی، اقتصادی و نظامی کشور مورد تهاجم با اتخاذ استراتژی انهدام مراکز ثقل (Enter of Gravity) توجه خود را صرف بمباران و انهدام مراکز حیاتی، حساس و مهم می‌نماید. از موارد مهمی که در این مقاله به آن پرداخته میشود مساله حمله به نیروگاه برق نکا مازندران توسط دولت بعثی عراق در جنگ تحمیلی  میباشد. و اهمیت تعمیم دادن این موضوع به دیگر نیروگاه های کشور در مقابله با تجاوزات بیگانگان  از اهداف پدافند غیر عامل نیروگاه های برق کشور میباشد.

نیروگاه نکا :

در آن زمان نیروگاه نکا یک نیروگاه حرارتی و گازی است که قادر به تولید 2000 مگاوات برق بوده و از این روی یکی از مهمترین و بزرگترین نیروگاه های تولید برق در خاورمیانه به شمار می رفت که طبق گزارشات اطلاعاتی بدست آمده ، برق تهران و سایر تاسیسات نظامی را تامین می نمود . این نیروگاه در دریای مازندران و در مختصات WGS84: 36° 39′ 3″ N, 53° 17′ 57″ E واقع شده بود .

گزارشات نهادهای اطلاعاتی : اطلاعات بدست آمده در مورد نیروگاه نکا توسط سازمان اطلاعات نظامی ارتش عراق ، از سوی کارشناسان نفتی و برقی عراق نیز مورد بررسی و اهمیت حیاتی و تاثیر مهم این نیروگاه بر روی چرخه تولید برق ایران مورد تائید قرار گرفت. از این روی فرمانی از فرماندهی کل ارتش عراق صادر و ضرورت انجام یک حمله هوائی و انهدام دیگ های بخار و توربین های تولید برق و در نتیجه تعطیلی نیروگاه مزبور برای زمانی هر چه طولانی تر مورد تاکید قرار گرفت . این امر نشان دهنده نیاز مبرم به اجرای دقیق پدافند غیر عامل در اینگونه مراکز حساس میباشد.

بیان مسئله:

در دولت جمهوری اسلامی پدافند غیرعامل به تمام اقداماتی که بدون استفاده از سلاح در تهدید نظامی باعث کاهش آسیب‌پذیری و پایداری کشور شود، اطلاق می‌شود. ما در پدافند غیرعامل در یک مفهوم جدی می‌خواهیم با کاهش آسیب‌پذیری و افزایش پایداری، کشور را از تغییر نظام سیاسی به وسیله دشمن حفظ کنیم. در این جهت چهار عنصر وجود دارد که باید آسیب‌پذیری‌شان در مقابل دشمن کاهش یابد. حکومت، دولت، مردم و بخش دفاع.

حکومت، یعنی اصل رابطه قدرت اداره و پاسخ‌گویی به نیازهای مردم و رابطه‌ای که بین مسئولان، رهبری دولت و اداره کنندگان جامعه با مردم وجود دارد. دولت، یعنی زیرساخت‌ها مانند بهداشت و درمان، انرژی، تغذیه، اطلاع‌رسانی، امنیت و … مردم، یعنی هدف دشمن و بخش دفاع هم که تعریف وظایف خود را دارد و در حیطه ما نیست.

سوالات پژوهش:

پدافند غیر عامل چیست؟  اهداف و عملکرد پدافند عامل را توضیح دهید؟  نقش پدافند غیر عامل در سازه‌های نظامی را بیان کنید؟

مبانی نظری پژوهش:

تصوری که ما از نوع جنگ‌ها در ذهن داریم مثل دفاع مقدس است. اما این جنگ برای حدود نوزده سال پیش است و در این مدت در دنیا تحولات زیادی در زمینه‌ی جنگ به وجود آمده که تاثیرات عمیقی را در فضای بین‌المللی گذاشته است. در واقع جنگ‌ها متفاوت شده‌اند. اکنون جنگ‌ها را به چهار نسل تقسیم می‌کنند. نسل سوم همان هشت سال دفاع مقدس ایران است که در حوزه نظامی صورت می‌گیرد و از سلاح و مهمات معمولی استفاده می‌شود، اما بعد از آن تحولاتی را شاهد هستیم، به‌طوری که آمریکا در حمله اول به عراق در سال 1992 از 85 درصد مهمات معمولی و 15 درصد مهمات هوشمند استفاده کرد و در جنگ عراق، در سال 2003، به 15 درصد مهمات معمولی و 85 درصد مهمات هوشمند تبدیل شد. اما در جنگ جدید و نسل چهارم 100 درصد از مهمات هوشمند و تخصصی استفاده می‌شود. بر اساس هر نوع کارکرد از نوعی بمب مخصوص استفاده می‌گردد.

پیش از این نوع جنگ‌ها، سه عنصر عملیات روانی، فعالیت‌های اطلاعاتی و تصرف سرزمین، شاخص پیروزی بود، اما در جنگ‌های جدید، آمریکایی‌ها از مفهومی با عنوان تعویض نظام سیاسی برای هدف جنگ استفاده می‌کنند، یعنی دیگر تصرف خاک هدف نیست و هدف نهایی تغییر نظام سیاسی است. بنابراین ابزار و لوازم جنگی با قدیم فرق کرده است.

لذا اول باید دشمن را کامل بشناسیم و بدانیم که چگونه می‌خواهد با ما برخورد کند و تاکتیک‌هایش چیست؟ توجه آمریکا در جنگ به حمله از راه دور و به اصطلاح دور ایستاست؛ به مانند جنگ 33 روزه لبنان و اسرائیل. دشمن در این تاکتیک از فواصل حمله می‌کند که ما نمی‌توانیم با آن مقابله مستقیم کنیم و بیشتر تهدیدات «هواپایه و دریا پایه» است و جنگ «زمین پایه» وجود نخواهد داشت. با توجه به این که آمریکا در اطراف، پایگاه و نیرو دارد امکان دسترسی به کل جغرافیا برایش مقدور است. با اهمیت به این موضوع جمهوری اسلامی ایران که یک نظام سیاسی وابسته به مردم است و اداره آن هم به عهده مردم است، وقتی هدف تغییر نظام باشد دشمن با بر هم زدن تعادل اداره مردم، به هدف خود نزدیک می‌شود و در این چارچوب به دنبال این است که زیرساخت‌ها و تاسیسات حیاتی و ضروری آن را از کار بیندازد و از تأثیر آن بر مردم و نارضایتی‌های به وجود آمده استفاده کند.

در این حالت جغرافیای جنگ و جغرافیای اداره مردم بر هم منطبق می‌شوند؛ یعنی در همان‌جا که مردم زندگی می‌کنند دشمن در حال نابود کردن زیرساخت‌ها است و ما هم باید دفاع کنیم و هم به مردم خدمت‌رسانی کنیم. برخی‌ها تحلیل می‌کنند «جنگ لبنان جنگ پل‌ها» بود زیرا اسرائیل تمام پل‌های کوچک و بزرگ لبنان را هدف قرار داد تا ارتباطات زمینی مختل شود.

پس در این جنگ هدف اول زیرساخت‌های اداره مردم و هدف نهایی ناممکن کردن اداره مردم است.

یک سرهنگ آمریکایی در مصاحبه‌ای از چگونگی حمله به ایران و تهران چنین گفته بود که با توجه به تجربیات مختلف در اطراف تهران مستقر می‌شوند و از طریق هواپیماها زیرساخت‌ها را می‌زنند و از طریق عناصر وابسته، در درون مردم نارضایتی به وجود می‌آورند، یعنی از دو طریق انهدام زیرساخت‌ها و عملیات روانی، مردم را می‌شورانند و آ‌ن‌‌ها را بادولت روبه‌رو می‌کنند. در رویارویی با این نوع تهدیدات باید از تمام امکانات و ظرفیت‌های دفاعی استفاده کنیم. این جنگ نامتقارن است، زیرا توان نظامی ما و آمریکا برابر نیست و اگر بخواهیم مقابل آن‌ها بایستیم باید از «دفاع غیرعامل» در کنار دفاع عامل استفاده و مفهوم دفاع یکپارچه را دنبال کنیم.

در واقع برای این اهداف باید چند کار انجام داد.یکی پدافند غیرعامل است که آسیب‌پذیری در مقابل تهدیدات را کاهش می‌دهد؛ دوم، مدیریت بحران ناشی از جنگ یعنی اداره کشور، استان، شهر، محله، دستگاه و سازمان است که این موضوع همان انطباق جغرافیایی جنگ و اداره مردم است و کار بسیار سختی محسوب می‌شود. به نظر ما راه‌حل این قضیه به طور منحصر استفاده از ظرفیت‌های بسیج است. بسیج در واقع مسئول غیرمستقیم اداره کشور در زمان جنگ است و نقش حیاتی خود را نشان می‌دهد. خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران جزو معدود کشورهایی است که بسیج سازماندهی شده دارد. برای اداره در سطح ملی با هماهنگی وزارت کشور و تایید ریاست جمهوری یک ساختار استانی به نام شورای پدافند غیرعامل استان تشکیل شده و مسئولیت این شورا در هر استان بر عهده‌ی استاندار است و در کنار آن سپاه و بسیج به عنوان معاون در امور پدافند غیرعامل قرار می‌گیرند. 8 کار گروه نیز برای هر شورا پیش‌بینی شده است. که بسیج با توجه به سازمان خود در همه‌ی آنها حضور دارد. کارگروه‌های تهدیدات، اطلاعات، مدیریت بحران، بهداشت، درمان و … تاکنون این شورا در چند استان تشکیل شده و در باقی استان‌ها در حال پیگیری می‌باشد، بنابراین اداره‌ی استان بر عهده استانداری است و او پاسخگو خواهد بود، اما بسیج در شهرها و دستگاه‌ها او را کمک خواهد کرد. کار دیگری که انجام داده‌ایم ابلاغ شورای پدافند غیرعامل در وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولت است که مسئولیت این شورا با وزیر مربوطه است و بسیج در آن به طور رسمی وظایفی را بر عهده دارد.

نقش پدافند غیر عامل در نیروگاه های برق کشور www.mktop.ir

نقش پدافند غیر عامل در نیروگاه های برق کشور www.mktop.ir

اولین کار این شورا تهدیدشناسی یا دشمن شناسی تخصصی است. تهدیدات در هر حوزه‌ای وجود دارد و باید به آن توجه کرد. در هر سازمانی گروهی باید آسیب‌ها و تهدیدات احتمالی را مورد شناسایی قرار دهد و این گروه باید از متخصصان باشند. دومین کار، مشارکت در شورای پدافند غیرعامل است، یعنی بسیج باید به میدان بیاید و مشارکت کند. سومین کار، مدیریت در شرایط بحران است، یعنی دستگاه و سازمان باید در شرایط جنگ اداره شود. آن چیزی که می‌تواند مردم را آرام کند، ارتباط رهبری با مردم از طریق صدا و سیما است و باید آسیب‌پذیری این سازمان در مسائل فنی کاهش یابد.

بخش‌ها و وزارتخانه‌های دیگر نیز باید این چنین آمادگی پیدا کنند و متخصصان بسیجی بتوانند جایگزین افرادی شوند و کار را ادامه دهند و این نیاز به دستور ندارد و بسیج خودجوش عمل می‌کند. فرهنگ‌سازی، آموزش و اطلاع‌رسانی چهارمین کاری است که باید انجام شود. البته بخش آموزش آحاد مردم بر عهده صدا و سیما، آموزش عالی، آموزش و پرورش و سازمان‌های مرتبط است.

کار بعدی هم کمک به برقراری امنیت و حفاظت اطلاعات است. این موضوع در سطح شهرها به‌طور ذاتی بر عهده نیروی انتظامی و دستگاه‌های مربوطه است و این مسئولیت در وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولت بر عهده حراست می‌باشد، اما بسیج باید کمک کند. یکی از مواردی که دشمن روی آن توجه ویژه‌ای دارد استفاده از ستون پنجم و افراد نفوذی است و بسیج باید هوشیار باشد و در صورت تخریب بخشی از ساختمان به سرعت کنترل را دست گرفته و از ورود افراد غیر به ساختمان جلوگیری کند.

مفهوم دیگری که ما در پدافند غیرعامل دنبال می‌کنیم «دفاع غیرنظامی» است. قبل از انقلاب یک سازمان با همین عنوان وجود داشت که بعد از انقلاب، در بسیج مستضعفین ادغام شد و نیروی مقاومت بسیج علاوه بر جذب، سازماندهی و به‌کارگیری نیروهای مردمی مسئولیت دفاع غیرنظامی را هم بر عهده گرفت.

ضرورت پدافند غیر عامل:

اولین باری که این مفاهیم تحت عنوان سیاست وارد برنامه‌های توسعه کشور شد، سیاست‌هایی بود که مقام معظم رهبری تحت عنوان سیاست‌های ابلاغی پیشگیری و مدیریت بحران در حوادث غیر مترقبه در سال 84 اعلام فرمودند. مروری بر این سیاست‌ها، نشان می‌‌دهد که بیش از 60 درصد از این سیاست‌ها مبتنی بر پیشگیری است. مواردی چون کاهش مخاطرات و شناسایی حوادث هم در این سیاست‌ها مطرح شده اند.

بیش از  100نوع حادثه طبیعی وجود دارد که تحت عنوان بحران‌های طبیعی شناخته می‌شوند، نوع دیگری از بحران ها با عنوان بحران‌های انسان ساز شناخته می‌شوند، که شامل انفجار، آتش سوزی و حوادث صنعتی هستند. دسته سومی از حوادث هم وجود دارد که گاهی در بحران‌های انسان و گاهی هم به صورت جداگانه مطرح می‌شوند. این دسته از بحران‌ها، جنگ ها و حوادث تروریستی هستند. این حوادث از لحاظ محتوی، نوع عملیات و اداره بحران تفاوت‌هایی را با هم دارند ولی اساس و فرآیند مدیریت آنها یکسان است. در واقع تفاوتی نمی‌کند شما با یک زلزله مواجه هستید و یا با یک حادثه صنعتی، آنچه متفاوت می‌شود، محتوی کار است. حدود بیست تفاوت‌ ماهوی در این زمینه وجود دارد اما خیلی در مدیریت تاثیر نمی‌گذارد.

به طور کلی کره زمین به سمت بلاخیزتر شدن و بحران خیزتر شدن می‌رود. افزایش جمعیت دنیا یکی از عوامل بحران خیز است و باعث افزایش مرگ و میر می‌شود. در ضمن اکثریت جمعیت دنیا در نقاطی زندگی می‌کنند که در معرض تهدید و به قولی حادثه خیز هستند، زندگی در کنار رودخانه‌ها و آب خود عاملی برای سیل و آب گرفتگی است. تکنولوژی و صنعت با سرعت در حال رشد و توسعه هستند. این‌ دو مساله ، به دلیل جابه‌جایی مواد خطرناک و دیگر عوارض مرتبط با تکنولوژی و صنعت، می‌توانند تهدیدهای جدیدی را بوجود آورند. گرم شدن زمین یکی از تهدیدات صنعت است و دلیل آن پدیده‌‌ی گلخانه‌ای ناشی از آلودگی های کارخانجات صنعتی و دیگر تولیدات تکنولوژیک است. با گرم شدن کره زمین یخهای قطبی آب می‌شوند و زمینه را برای بالا آمدن سطح دریاها، باران بیشتر و سیل و انواع طوفان ها و … فراهم می‌نماید. بحران‌های انسان ساز هم به دلیل قدرت طلبی قدرت‌های جهانی در حال افزایش است حضور آمریکا در عراق و افغانستان مثال مناسبی برای این مساله است.

جمهوری اسلامی ایران جزء 6 کشور اول دنیا و 4 کشور اول آسیا به لحاظ وقوع بلایای طبیعی است. بزرگترین گسل‌های دنیا در منطقه‌ای بین ایتالیا و چین قرار دارد که ایران نیز در این منطقه است. گسل‌های بزرگی در سراسر کشور وجود دارد که عاملی برای بحران محسوب می‌شوند. وجود رودخانه‌ها در کنار شهرها، عامل دیگری برای بلاخیزی است که باعث سیل می‌شود. خشکسالی هم یکی از دیگر از این بلایاست. سه بحران زلزله، سیل و خشکسالی بیش از 80 درصد بحران ها را در ایران تشکیل می‌‌دهند.

علل سیاسی هم مطرح است، کشور ایران به لحاظ ژئوپلتیک در نقطه‌ای از دنیا واقع شده که مستعد برخی مسائل سیاسی است. نفت خیز بودن خاورمیانه و جنگ انرژی در دنیا، باعث طمع ورزی به کشورمان است. از طرفی وقوع انقلاب اسلامی و سیاست‌های اصولی جمهوری اسلامی باعث شده تا تهدیداتی از جانب دشمنان علیه کشورمان مطرح شود ، این مسائل وهدف پدافند غیرعامل، ایمن سازی و کاهش آسیب‌‌پذیری زیرساخت‌های مورد نیاز مردم است تا بتدریج شرایطی را برای امنیت ایجاد نماید تا کشورمان از لحاظ بحران‌های انسان ساز و جنگی هم مستعد بحران باشد.

هر اقدامی است که به طور غیر مسلحانه بتواند آثار یک حمله نظامی و یا جنگ را کاهش دهد.چند بحث مهم در پدافند غیر عامل مطرح است؛ تهدیدشناسی مناسب یکی از مهمترین مباحث است. پدافند غیر عامل به دو بخش پدافند سخت و پدافند نرم تقسیم می‌شود. در پدافند سخت از اقدامات سخت افزاری مثل اقدامات مهندسی استفاده می‌نماییم. پدافند نرم شامل استفاده از تاکتیک‌هایی است که مشتمل بر برنامه‌ریزی و آماده سازی سیستم و سازمانهاست.

پدافند نرم در اکثر کشورهای مطرح، بحث مهم و اساسی به شمار می‌رود. پدافند نرم می‌گوید: باید بتوانیم مدیریت بحران اصولی و صحیحی را انجام دهیم. اگر پدافند سخت را که شامل پیشگیری، پیش بینی، کاهش مخاطرات و دیگر موارد است را به همراه پدافند نرم که مبتنی بر برنامه ریزی است را با مدیریت جامع بحران در کنار هم قرار دهیم، با این دیدگاه جامع می‌توان این گونه بیان کرد: پدافند غیر عامل، یک مدیریت جامع بحران در عرصه دفاع است. جنگ‌ها به انواع نسل‌های مختلفی تقسیم بندی شده‌اند. جنگ های نسل اول، دوم ، سوم مبتنی بر میدان جنگ و عرصه‌ نظامی است. اما در جنگ های نسل چهارم، شکل جنگ‌ها تغییر یافته‌اند.

اهمیت،ضرورت و اهداف پدافند غیرعامل در نیروگاه ها

با توجه به تغییر شکل، ماهیت، ابعاد و اندازه تهدیدات و حملات دشمن بر علیه منابع حیاتی به خصوص نیروگاه ها، سدها و تأسیسات  برق رسانی، سبب به وجود آمدن بحران شده و تأثیر فوق العاده ای بر حوزه دفاعی، غیردفاعی و اداره امور کشور می گذارد. هدف دشمن از انهدام زیرساخت های حیاتی، فلج کردن کشور و غیرقابل اداره کردن مردم، دستگا ه ها و سازمان ها می باشد، تا به واسطه آن بتواند به اهداف نهایی خود برسد.

برابر آمار سرشماری سال 1378، تعداد شهرهای کشور 600 و تعداد روستاهای آن 6500 روستا بوده است، پدافند هوائی مراکز حیاتی و حساس موجود کشور در شهرها صرفا با توپ ضد هوائی 23 میلیمتری، نیازمند 240000 قبضه توپ، یک میلیون و دویست هزار نفر نیروی انسانی (خدمه)، 30000 آتشبار و 750 گردان ویژ پدافند هوایی خواهد بود که امکان تامین، تشکیل، سازماندهی و پشتیبانی آن دور از دسترس می‌باشد. 

دفاع غیرعامل در واقع مجموعه تمهیدات ،اقدامات و طرح‌هایی است که با استفاده از ابزار، شرایط و حتی‌المقدور بدون نیاز به نیروی انسانی به صورت خود اتکا صورت‌گیرد .چنین اقداماتی از یک سو توان دفاعی مجموعه را در زمان بحران افزایش داده و از سوی دیگر پیامدهای بحران را کاهش و امکان بازسازی مناطق آسیب‌دیده را با کمترین هزینه فراهم می‌سازد. در حقیقت طرح‌های پدافند غیرعامل قبل از انجام مراحل تهاجم و در زمان صلح تهیه و اجرا می‌گردند. با توجه به فرصتی که در زمان صلح جهت تهیه چنین طرح‌هایی فراهم می‌گردد،ضروری است این قبیل تمهیدات در متن طراحی‌ها لحاظ گردند. به‌کارگیری تمهیدات و ملاحظات پدافند غیرعامل علاوه برکاهش شدید هزینه‌ها، کارآیی دفاعی طرح‌ها، اهداف و پروژه‌ها را در زمان تهاجم دشمن بسیار افزایش خواهد داد. این امر  با عنایات مقام معظم رهبری ریاست کل قوای جمهوری اسلامی ایران اینگونه بیان میگردد ” پدافند غیرعامل مثل مصونیت سازی بدن انسان است. از درون ما را مصون می‌کند. معنایش این است که ولو دشمن تهاجمی هم بکند و زحمتی هم بکشد و ضرب و زوری هم بزند، اثری نخواهد کرد”.

با پیچیده تر شدن جنگ‌ها و بکارگیری تکنولوژی و فن‌آوری در جنگ‌های نوین، پدافند غیر عامل نیز چهره‌های متفاوتی را به خود گرفته است. امروزه ……

امید داریم تا اینجای مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد. جهت دریافت ادامه مطلب ،روشها و توضیحات مربوطه و… به صورت کامل  WORD + PDF  به لینک دریافت زیر مراجعه نمایید. این مطلب 80 صفحه و براساس سیستم پایان نامه نویسی تنظیم شده است.

برای دریافت pdf + word بر روی کلیدزیر ،کلیک نمایید . 

قیمت: 15000 تومان

15000 تومان خريد

۱۶ دیدگاه. بیرون رفتن و ثبت نظرجدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با این شرایط موافقت کنید

دوازده + دو =

فهرست